Yurtdışında Üniversite

Neden yurtdışında eğitim?

Yurtdışı eğitim hakkında bilgi sahibi olmak istiyorsunuz. Neden yurtdışında eğitim sorusuna cevap arıyorsunuz. O halde işin en kestirme ve en doğru yolu bu konuda yurtdışı eğitimi almış bir kişiye danışmaktır. Damdan düşenin halinden en iyi damdan düşen anlar. Kuşkusuz size söyleyecekleri arasında en önemlileri; yabancı dil, uluslararası geçerliliği olan bir eğitim, ve bu sayede sizi ekonomik anlamda tatmin edecek işi kolay bulma gelir ve bunlar dışında daha onlarca da sebep sayacaklardır.

Yurtdışında yabancı dil eğitimi

Yurtdışında yabancı dil eğitimi neden önemli? Bir dili öğrenmenin en garanti yolu, o dilin konuşulduğu ülkede dile sürekli maruz kalmaktır. Yaşamı sürdürebilmek için söz konusu dili konuşmaktan ve anlamaktan başka çarenizin olmamasıdır. Düşünün, bir çoğumuz ilkokuldan itibaren yıllarca yabancı dil eğitimi alıyoruz. Çevrenizde kaç kişi gördünüz ki bu eğitim sayesinde akıcı bir şekilde istediğini anlatabiliyor veya muhatabının söylediklerini tam olarak anlayabiliyor. Hatta birçoğumuz tonla para döküyoruz yine de istenilen seviyeye gelemiyoruz. Bu noktada yurtdışı dil okulları veya gençler için yaz okulları veya yurtdışında üniversite eğitimi sizin için en doğru çözümdür. 

Yurtdışı üniversite eğitimi

Doğru ülke ve kariyer seçimiyle uluslararası geçerliliğinin yanında, hem ekonomik hem kişisel açıdan tatmin edecek işi bulmak sizin için çok kolay olabilir. Fayda maliyet açısından da değerlendirmek sizin için yol gösterici olabilir. Örneğin bulunduğunuz ülkede 4 yıllık bir lisans bitirdiniz. Yetmedi yüksek lisans yaptınız.Hatta zorunlu askerlik hizmetinizi de tamamladınız. Kendinizi çok donanımlı hissediyorsunuz. Şimdi CV’nizi yayınlayacaksınız ve iş teklifleri yağacak. Maalesef birkaç ay sonra gerçekle yüzleşmek zorunda kalacaksınız. İşverenler için sizin gibi binlerce seçenek varmış. Bu arada yaşınız da geçti. Anne veya babadan da harçlık alarak yaşamak ta size çok dert olmaya başladı. Sonuç; bari kendi harçlığımı çıkartırım umuduyla eğitiminizle hiç ilgisi olmayan asgari ücretli bir iştesiniz. Bunun da geçici olduğunu düşüneceksiniz. Ama yıllar geçecek ve bu durumu da kanıksamaktan başka çareniz kalmayacak.

Bunun yerine yukarıdaki durum için harcadığınız paranın bir miktar fazlasını harcayarak yurtdışı üniversite eğitimi alabilirsiniz. Örneğin Avrupa’da bir ülke seçtiniz. Ve o ülkede en çok ihtiyaç duyulan ve yakın gelecekte ihtiyaç duyulacak meslekleri araştırdınız. Kendi karakterinize uygun olan bir lisans eğitimi seçtiniz. İki yıllık lisans eğitiminden sonra 3. sınıfı staj şeklinde bir işyerinde geçirerek lisans eğitimi sonunda bir yıllık iş deneyiminiz oldu. Artık CV’nize yazacak bir yıllık iş deneyiminiz, uluslararası değeri olan bir lisans diploması ve akıcı bir veya iki yabancı diliniz oldu. Üstelik staj yaptığınız iş yeri de dahil olmak üzere sizinle çalışmak isteyen bir çok firma var. Bitmedi. Kariyerinize ara vermek istemiyorsanız ülkemizdeki yasalar gereği dövizle askerlik hizmetinden de faydalanabilirsiniz 

Farklı Ülkelerden Arkadaşlar

Yurtdışı eğitimin en büyük avantajlarından biri de farklı ülkelerden arkadaşlar edinmektir. Eğitim gördüğünüz okulda yalnızca o ülkenin vatandaşları olmayacak. Dünyanın dört bir tarafındaki ülkelerden insanlar da sizinle aynı amaç doğrultusunda çevrenizde olacaklar. Bu da farklı ülkelerden dostlarınız olacak demektir. Dolayısıyla farklı kültürlerin aynı olaylara bakış açılarını görme fırsatınız olacak. Ufkunuz genişleyecek. Olaylara bakış açınız değişecek. Önyargılarınız, tabularınız bir bir kırılacak. Şunu unutmayın bu fırsatı o ülkenin vatandaşı yakalayamayacak, siz yakalayacaksınız. Çünkü farklı ortamda bulunan siz olacaksınız. Bu nedenle siz onlar için de bir tercih sebebi olacaksınız.

Çok Kültürlülük

Tarihi ve turistik yerlerin görülmesi kapsamında bulunduğunuz ülkenin kültürünü yakından tanıyacaksınız. Yalnızca bununla sınırlı kalmayabilirsiniz. Avrupa’da birçok yeri ziyaret edip bu ülkelerde de hayatınıza dair fırsatlar bulabilirsiniz. Dostlarınızın ülkelerine ziyaretler yapabilirsiniz. Çok kültürlülük sizin için artık bir avantaj olabilir.Şimdi Teklif Al
×