Yabancı Dil Öğrenmek

EC English – San Francisco

Yabancı dil öğrenmek için neler gerekir?

Bu sorunun cevabını sanırım herkes biliyordur. Kelime ezberleme ve gramer kurallarını doğru öğrenmek, telaffuzlarını ezberlemek ve dinleme çalışarak anlamaya çalışmak. Bunlara itiraz eden kimse yoktur. Ancak ben uzun seneler çok kelime ezberledim, sınavlarda çıkan gramer sorularını da kaçırmıyorum. Ancak hala bir beş yaşındaki Amerikalı çocuk kadar akıcı konuşamıyorum ve söylenenleri anlamıyorum. Ve artık çok çalışmalısın, bol bol tekrar yapmalısın gibi tavsiyeler de dinlemek istemiyorum diyorsanız size son bir tavsiyemiz daha var; . Akademi Yurt dışı Danışmanlık Hizmetlerini arayarak size en uygun yaz okulları ve dil okulları hakkında bilgi alın. Yurt dışında dil eğitimi bizim işimiz.

En kolay yoldan dil öğrenmenin yolu hafızanızla düşünmenizi, dilinizi paralel bir senkronizasyona sokana kadar dilin ana vatanında dile maruz kalmak, onu günlük hayatınızda tüm yönleriyle yaşamaktır. Yoksa “burada simple present tense mi kullanmalıyım, acaba bu olay geçmişte başlamış şimdi de devam mı ediyor, geçmiş ne kadar geçmiş, onun yerine past perfect mi olacaktı” şeklinde tahlillerle uğraşıyor olursunuz.

Dile maruz kalmak

Yeni bir dil en kısa şekilde o dile yoğun bir şekilde maruz kalarak öğrenilir. Yani tıpkı bir bebeğin ana dilini öğrenmesi gibi. Örneğin İngilizce öğrenmek istiyorsunuz. Öyle bir eğitim kurumu seçmelisiniz ki size kendi dilinizde vakit geçirmenize imkân vermemeli. Çevrenizdeki tüm kişiler, öğretmeninden öğrenci arkadaşlarınıza kadar tek iletişim dili zorunlu olarak İngilizce olmalı. Söylenenleri anlamadığınızı bile İngilizce anlatmak zorunda kalmalısınız. Sabah kahvaltı masanıza oturan arkadaşlar, sınıftaki arkadaşlarınız, ortak sosyal aktivitelere katılan arkadaşlarınız hatta gezinti için çıktığınız sokaklarda bile İngilizce konuşulmalı. İngilizce konuşmak ve İngilizce anlamaktan başka çareniz kalmamalı. Aynı zamanda bu maruz kalma sıkıcı bir ortamda olmamalı. Üstüne sizi kendiliğinden faaliyetlerin içine katılmaya, bol bol konuşmaya, çevrenizle sürekli iletişim içinde olmaya teşvik etmelidir. Kısacası sizi ağzınızı açmaya, geveze olmaya zorlamalıdır.

Takdir edersiniz ki bu olanakları ülkenizdeki en iyi yabancı dil okullarında bile bulmanız neredeyse imkânsızdır. Yaz okullarının ve dil okullarının avantajı burada ön plana çıkmaktadır. Bu dile maruz kalma durumunu bir dil okulunda yaşamak ayrıca avantajlıdır. Çünkü insan psikolojisi gereği bilmediği bir dille konuşmaya çalıştığında, acaba yanlış bir şeyler söylerim ve çevremdekiler ne der kaygısı yaşamaktadır. Oysa dil okuluna gelenlerin hepsi sizinle aşağı yukarı eşit seviyede olacağı için gülünç bir duruma düşmeniz pek olası değildir.

Arkadaşlar edinmek

Yeni öğrendiğiniz bir dili belirli bir seviyeye getirdikten sonra unutmamak için o dili yaşamaya devam etmelisiniz. Bunun da en kolay yollarından biri o dili konuşan çok sayıda arkadaşınız olmasıdır. Her gün bir kaç tanesiyle günlük konuşmalar yapmanız bile size çok katkı sağlayacaktır. Yaz okulu ve dil okulu farklı ülkelerden yeni arkadaşlar edinmek için en iyi ortamlardır. Farklı ülkelerden arkadaşların farklı bakış açılarını yakalamak sizi monoton hayatınızdan bir nebze uzaklaştırarak sıkılmadan dilinizi geliştirmeye yardımcı olacaktır. Artık iletişim çağındayız. İngiltere’de dil okulunda edindiğiniz arkadaşınıza senede birkaç defa mektup yazma dönemi çok gerilerde kaldı. Cape Town’da yaşayan bir arkadaşınızla sık sık görüntülü görüşme yapmak size ilave bir maliyet getirmemektedir.

Kariyerinize başlamadan önce dil probleminizi çözün

Yakın çevremden orta yaşın üstünde birçok arkadaşımın İngilizce veya başka bir yabancı dil öğrenmek için canhıraş bir şekilde çaba sarf ettiğini görüyorum. Birçoğu mesleğe başlarken ilerde lazım olursa öğreniriz veya benim ne işim olacak yabancı dille düşüncesiyle dil öğrenmeden mesleğe başlamaktadır. Ancak küreselleşen dünya hemen her meslek için bir değil birden fazla yabancı dili zorunlu hale getirmektedir. Dil problemini önceden çözmüş meslektaşlarınız kariyerinde yeni ufuklara yelken açarken siz dil sınavından şu kadar not alabilir miyim diye gece gündüz çalışmak zorunda kalıyorsunuz. Bu esnada meleğinizle ilgili güncel gelişmeleri kaçırıyorsunuz. Yaşın getirdiği öğrenme güçlükleri de işin cabası oluyor. Bu durumlara düşmemek için erken yaşlarda dil engelinizi ortadan kaldırın. Bu anlamda iş hayatınıza 1-0 avantajlı başlayın ve daha en başta tercih edilen kişi olun.

Geç kalmayın! Akademi Yurtdışı Danışmanlık bir telefon kadar size yakın. İngilizce Dil Okulu ve Yaz Okulları sayfamızı inceleyin.

1 thought on “Yabancı Dil Öğrenmek”

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şimdi Teklif Al
×