vize başvuru sorgulama

Neden Polonya’da Eğitim & Polonya’da Üniversite Okumak

Neden Polonya?

 • YKS ŞARTI YOK (Lise diplomanızla istediğiniz bölüme kayıt olabilirsiniz)
 • IELTS –TOEFL PUAN ŞARTI YOK (Hazırlık sınıfı okuyarak istediğiniz bölüme geçebilirsiniz)
 • MAVİ DİPLOMA SAHİBİ OLUN (Denklik işlemlerine gerek olmaksızın Tüm AB Ülkelerinde geçerli diplomaya sahip olacaksınız)
 • POLONYA, İspanya, İtalya, Fransa gibi birçok gelişmiş Avrupa ülkesini geride bırakarak Küresel Barış Endeksine göre dünyanın en güvenli 25. ülkesi olarak tespit edilmiştir.
 • ÖĞRENCİLER İÇİN AVRUPA DA EN UYGUN YAŞAM MALİYETİ; Polonya’da para birimi olarak Zloti kullanılmaktadır. Bununda etkisiyle ülkemizden gidecek öğrenciler için tüm maliyetler diğer ülkelere göre daha da uygun maliyetli olmaktadır.
 • PART TIME ÇALIŞMA İMKANI (Hazırlık Sınıfı hariç diğer dönemlerde çalışarak maliyetleri karşılama fırsatı olmaktadır)

Polonya’da okumak, beraberinde öğrencilere birçok ayırt edici yetenekler kazandırabilmektedir. Eğitimin son derece başarılı olduğu ülke, öğrencilere oldukça elverişli imkanlar sunmaktadır. Polonya’da üniversite, son derece avantajlı ve ekonomik olması nedeniyle ülkemiz gençleri için bir tercih sebebidir. Polonya Avrupa ülkeleri arasında son yirmi yılda, ekonomik anlamda istikrarlı bir büyüme gerçekleştirebilen tek ülkedir. Yurtdışında eğitim amacına hitap eden yönüyle en önemli avantajlarından biri ise , uygun fiyata İngilizce eğitimi alabilme imkânıdır.

Polonya hangi dili konuşur?

Polonya da kullanılan resmi dil, Polokça ya da bir diğer ismiyle Lehçe olarak adlandırılmaktadır. Lehçe Hint-Avrupa dil ailesinin Slav dillerinde bulunmaktadır. Standart Latin alfabesinde bulunan harfler bulunmakta ancak buna ek olarak 9 harften oluşan bir alfabe kullanılmaktadır. Ana dil olarak Lehçe kullanımının yanı sıra, İngilizce ve Almanca da kullanılmaktadır.

Polonya’da okumak kolay mı? Eğitimin bölge ve şartlara göre şekillendiğini göz önünde bulundurursak, her ülke gibi Polonya’da eğitimin de kendi içerisinde kolaylıkları ve zorlukları olduğunu söyleyebiliriz. Eğitimin son derece kaliteli bir şekilde olduğu ülkede, başarılı ve sorumluluk sahibi bir öğrenci için oldukça kolay bir eğitim dönemi geçirebileceğini söyleyebiliriz. Seviye ve anlayış olarak yenilikçi yaklaşımların olduğu Polonya’da üniversite okumak öğrenciler için ayırt edici donanımlar kazanmak adına kaliteli eğitim alabilme imkânı sunar.

polonya

Polonya’nın en iyi üniversitesi hangisi?

Polonya’nın en iyi üniversiteleri arasında ilk akla gelen Varşova Üniversitesi olmaktadır. Eğitiminde ki kalitesi ve prestiji ile en iyi üniversiteler arasında gösterilmektedir. 20’den fazla bölüm ve programın bulunduğu üniversitede eğitimde Lehçe dilini kullanmasının yanı sıra İngilizce eğitimi de ağırlıklı olarak yer almaktadır. Evrensel dil olan İngilizce eğitim, ağırlıklı olarak tercih edilmektedir.

Polonya Üniversiteleri

Polonya da, hem özel üniversiteler, hem de devlet üniversiteleri bulunmaktadır. Bu üniversiteleri örneklendirmemiz gerekirse;

Polonya Devlet Üniversiteleri

 • Warsaw University of Technology
 • Wroclaw University of Technology
 • Warsaw Medical University
 • University of Lodz
 • Poznan University of Economics
 • Poznan Technology University

Polonya Özel Üniversiteler

 • Kozminski University
 • Lazarski University
 • SWPS University of Social Sciences and Humanities
 • Warsaw University of Economics’dir.

Polonya’da hangi bölümler okunabilir?

Polonya’ da bulunan üniversite bölümleri oldukça fazladır ve göz önünde bulundurulması gereken önemli detay da sınavsız olarak okuma imkânı bulunmasıdır. Polonya üniversitelerinde bulunan bölümler oldukça fazladır, örnekler vermemiz gerekirse;

 • Mühendislik
 • Diş Hekimliği
 • Eczacılık
 • Psikoloji
 • İşletme-Ekonomi
 • Uluslararası İlişkiler
 • Siyasal Bilimler
 • Tıp

Varşova Üniversitesi dünyada kaçıncı sırada?

Eğitimde kalite bazında yapılan sıralamaya göre, Varşova üniversitesi ciddi bir yükseliş sağlayarak sıralamada 321. olmuştur. Genelde Polonya’da ki eğitimlerde ilk tercih noktası Varşova Üniversitesi olmaktadır.

Varşova Üniversitesinde hangi bölümler var?

Üniversite eğitiminde prestij sahibi Varşova üniversitesi kalitesiyle sıralamalarda çok sayıda üniversiteye üstünlük sağlamıştır. Bünyesinde bulunan bölümlerde de fazlasıyla geniş alanda ve kaliteli eğitim imkânı sunmaktadır. Başlıca bölümler

 • İnşaat Mühendisliği.
 • Elektrik Mühendisliği.
 • Elektronik ve Bilgi Teknolojileri.
 • Çevre Mühendisliği.
 • Üretim Mühendisliği.
 • Havacılık ve Uçak mühendisliği.
 • İşletme fakültesi Y. Lisans Bölümleri. Ve daha birçok bölüm bulunmaktadır.

Polonya da üniversite kaç sene?

Polonya üniversitelerin de bulunan eğitim süresi bölümlere göre değişkenlik göstermektedir. Genel olarak 3 yıl süren eğitim dönemi, mühendislik bölümlerinde 4 yıla çıkmaktadır. Dünyadaki ülkelerin tamamında olduğu gibi, Tıp bölümü eğitim süreci 6 yıl sürmekte, diş hekimliği ve eczacılık gibi bölümler ise 5 yıllık eğitim sürecinde tamamlanmaktadır.

Polonya’da üniversite okumak için yaş sınırı var mı?

Eğitim için, hemen hemen bütün sınırları zorlayan Polonya’da da her üniversitede olduğu gibi yaş sınırı bulunmaktadır. Üniversite için geçerli olan yaş sınırı 25 yaş ve altı şeklinde olmaktadır. Lisans eğitimi almak isteyen adaylar yaş sınırı şartını da sağlamalıdır.

Polonya diploması hangi ülkelerde geçerli?

Avrupa birliği ülkelerinde üniversitede eğitimi gören öğrenciler ülkelerine döndükten sonra ya da farklı bir ülkeye gittiğinde, ders denkliklerini sağlayarak diplomalarını alabilirler. Polonya’da tamamlanan üniversite eğitimi sonrası alınan diploma, tüm dünya genelinde geçerliliğe sahiptir.

Polonya’da öğrenciler çalışabilir mi?

Öğrencilerin çalışması, ekonomik gereklilikten dolayı genellikle karşılaşılan bir konudur. Ülke hükümetleri öğrenci yaşlarında ve öğrencilik döneminde de verdikleri çalışma izinleri ile öğrenciyken çalışabilme imkânını sağlamaktadır. Polonya’da da aynı şekilde hükümet tarafından verilen çalışma izni ile çalışma hakkına sahip olunabilmektedir.

Polonya’da üniversite okumak için ne yapmalıyım?

Öncelikle doğru yönlendirme ve gereksiz harcamalardan kaçınabilmek için https://www.akademiyurtdisi.com/ danışmanlarımızla hemen iletişime geçin.

Ülkemizde üniversite için, lise eğitimi sonrasında üniversite sınavına girmemiz gerekmektedir.  Fakat bu zorunluluk Polonya’da yoktur. Hangi lisede ve hangi bölümde okuduğunuza bakılmaksızın lise diplomanız ile Polonya’da bulunan üniversitelerin, istediğiniz bölümüne kayıt yaptırıp üniversite eğitiminizi alabiliyorsunuz.

Polonya’da yüksek lisans nasıl yapılır?

Ülkede aldığınız üniversite eğitimi devamında, yüksek lisans yapmak istiyor olabilirsiniz. Eğitiminizin devam etmesi Polonya’da mümkündür. Master başvurusunda bulunmanız gerekmektedir. Başvuruyu yapabilmeniz için gerekli olan en önemli şey, lisans mezuniyetinizin bulunmasıdır. Lisans diploması ve not dökümünüz ön kayıt için yeterli olacaktır. ALES sınavı gereksinimi bulunmamakta, sınava girmeden diploma ve not dökümü ile kayıt yaptırılabilmektedir. Dil konusunda İngilizce yeterliliğiniz zayıfsa uygulanan eğitimlere dâhil olarak şartlı kaydınız oluşturulmaktadır. Kayıt sonrası,  İngilizce eğitimi almanız konusunda kolaylık sağlanmaktadır.

Polonya da yüksek lisans ne kadar?

Polonya da çoğu üniversite öğrencileri için çeşitli imkânlar sunmaktadır.  Üniversitelerin imkânları, kaliteleri ve fiyatları seçilen üniversitenin şehrine göre değişiklik gösterebilir.  Fiyatlar, Lisans ve Yüksek Lisans programları için, yıllık 2000 ila 6000 EUR arasındadır. Dil Kursları için, yıllık maliyet  2800 – 3500 Euro’dur. MBA programları için yıllık maliyet, 8000-12.000 Euro’dur. Tıp için, maliyet 11.000-15.000 Euro’dur.  Pilot Eğitim Programı için maliyet yaklaşık, 40.000 Euro’dur. Gemi Kaptanlığı maliyeti ise 3500 Euro’dur. Ücretler üniversiteler ve şehirler arasında farlılıklar göstermektedir. Ortalama Yüksek Lisans eğitim maliyeti 3000-5000 Euro arasında değişmektedir.

Polonya Eğitim Danışmanlığı

Polonya’da okumak, Polonya da alınacak eğitimin avantajları hakkında detaylı olarak bilgilendirmeler yazımızda verilmiştir. Polonya Eğitim Danışmanlığı ile Polonya’da üniversite okumak hakkında detaylara kolaylıkla ulaşılabilir. Bütün bilgiler ile üniversite karar süreciniz sağlıklı bir şekilde ilerletebilirsiniz. Alacağınız ya da almak istediğiniz eğitim kendi içerisinde birçok kolaylıklarda getirecektir.

Akademi Yurtdışı Polonya’da üniversite okumak ile ilgili tüm sorularınızı cevaplamak, tecrübesiyle sizi doğru yönlendirmek için size bir telefon kadar yakın. Net ve doyurucu cevaplar için lütfen bizimle iletişime geçin.

2 thoughts on “Neden Polonya’da Eğitim & Polonya’da Üniversite Okumak”

 1. Polonya’ya AKADEMİYURTDIŞIDANIŞMANLIK sayesinde geldim.İngilizce hazırlık bölümünü tamamlayıp bu sene bölüme geçtim.Bu süreç içerisinde üniversite seçiminden kayıt işlemlerine ,vize takibime hatta Polonya’da yapmam gereken resmi işlerime kadar her şeyi sorunsuz bir şekilde yaptılar.Artık Bilgisayar Bölümü öğrencisiyim,teşekkürler

 2. Yurtdışı eğitimim için bir çok kurumla görüştüm.Her ihtiyacımı farklı farklı kurumlardan karşılamam gerekiyordu.Bir arkadaşımın tavsiyesi ile birlikte Akademi Yurtdışı Danışmanlık ‘a ulaştım.Onlar sayesinde ben de artık Polonya’dayım.üniversite kayıt (tercüme dahil)vize işlemleri ,karşılama hizmeti daha ne olsun …

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şimdi Teklif Al
×